August 19, 2022

फेवाताल किनार पोखराको हिमा गृह दियालो बंगला रिसोर्ट

पौष ११ पोखरा

खवरदार हिमगृहमा आँखा नलगाउ प्रोख्रेली जनता

नेपाल ट्रष्टको कार्यालयले पोखराको हिमा दियालो बंगलालाई रिसोर्ट चलाउन भाडामा दिने तयारी गरेको छ ।

गोकर्ण रिसोर्टबारे लिज सम्झौताबारे विवाद भइरहेका बेला नेपाल ट्रष्टले भने हिमा गृहको संरचना रिसोर्ट व्यवसायका लागि भाडामा दिने तयारी गरेको हो । शुक्रबार आयोजित पत्रकार सम्मेलनमा ट्रष्टका सचिव गजेन्द्रकुमार ठाकुरले हिमा गृह, दियालो बंगला रिसोर्टका लागि लिजमा दिन लागिएको बताए ।

हिमा गृह ऐतिहासिक सम्पदा हो । यसलाई इतिहास र प्रकृतिको ज्ञान लिने एकेडेमीको रुपमा विकास गरेर आकर्षणको थलो बनाउन सकिन्छ खवरदार हिमगृहमा आँखा नलगाउ प्रोख्रेली जनता ।

के हो हिमा गृह ?
तत्कालीन राजा महेन्द्र शाहका माइला भाइ हिमालय वीरविक्रमका नाममा हिमा गृह बनेको थियो । हिमालय निःसन्तान दिवंगत भए । त्यसपछि हिमागृह तत्कालीन राजा वीरेन्द्रको नाममा आयो । फेवा किनारमा रहेका रत्न मन्दिर र हिमा गृह तत्कालीन राजा महेन्द्रदेखि ज्ञानेन्द्रसम्मका रोजाइको थलो थियो ।


पोखरा आउँदा राजपरिवारको बास रत्नमन्दिर र हिमागृहमा हुन्थ्यो । ज्ञानेन्द्र शाहले २०५८ जेठ १९ को रात रत्नमन्दिरमा बिताएका थिए । २०६२ – ०६३ को जनआन्दोलनपछि वीरेन्द्रको नाममा रहेको रत्नमन्दीर र हिमा गृह जनताको भयो । २०६४ साल असोज २१ गतेको मन्त्रिपरिषदको निर्णयले रत्नमन्दिरलाई नेपाल ट्रष्टको नाममा ल्याउने निर्णय गरेको थियो ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*